We współczesnym świecie, przepełnionym komputeryzacją i informatyzacją, niemal wszystkie branże produkcyjne przekształciły się z ręcznych manufaktur, w nowoczesne w pełni skomputeryzowane zakłady produkcyjne, gdzie większość prac wykonywana jest przy pomocy sterowanych komputerowo maszyn. Nie inaczej też jest w przypadku krawiectwa, które mimo tego, że w dalszym ciągu zachowało pewną część ręcznie wykonywanych prac, to jednak w dużej mierze zostało ono zautomatyzowane poprzez nowoczesne maszyny szwalnicze, czy też hafciarki komputerowe.

W związku z tak wielkim postępem, naturalnym jest, że także i drobne, nieduże, a nawet te jednoosobowe pracownie krawieckie, zmuszone zostały do przestawienia się na nowoczesność i poczynienia pewnych inwestycji pozwalających im na utrzymanie się na rynku usług krawieckich. Jedną z najnowocześniejszych usług wdrażanych niemal w każdej pracowni, jest obecnie haft komputerowy, czyli metoda komputerowego nanoszenia haftowanych wzorów na odzieży, charakteryzująca się wysoka dokładnością, precyzją oraz przede wszystkim dużym poziomem powtarzalności wykonywanych haftów, co czyni tę technologię idealnym wręcz sposobem na haftowanie wielko seryjne.
Trzeba tutaj jednakże zaznaczyć, że w dalszym ciągu, wiele prac, w tym także haftowanie, wykonuje się jeszcze ręcznie. Jeśli chodzi o ręczne haftowanie, to niemal każda krawcowa jest w stanie wyhaftować ręcznie dowolny wzór, aczkolwiek z przyczyn czysto ekonomicznych lepiej jest go wykonywać przy pomocy hafciarek. Jest to nade wszystko technologia tańsza, z punktu widzenia klienta, bowiem ręczne haftowanie jest o wiele bardziej czasochłonne, przez co tez naturalną koleją rzeczy jest wyceniane o wiele drożej. Nie mniej jednak niektórzy klienci, decydują się mimo wyższych cen, na haftowanie ręczne, uważając rękodzieło za swego rodzaju formę sztuki, będącą niejako w opozycji do wszechogarniającej nasz świat automatyzacji.
Polecamy: dodatki komunijne.
.

Tags: , , , ,